Skip to content

25 Sampson StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1918

Last Sale Price
$351,000
Last Sale Date
Jun 24, 2019

Property Information

Block911
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,358
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,300
42%
Improvement Value:$199,800
58%
Total Assessment$347,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,774+3.8%
2024$11,343+4.0%
2023$10,909+1.6%
2022$10,743+5.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4961, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1918