Skip to content

18 Civic PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
May 29, 1997

Property Information

Block911
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,290
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,000
50%
Improvement Value:$143,100
50%
Total Assessment$288,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,772+3.8%
2024$9,415+4.0%
2023$9,055+1.6%
2022$8,917+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000

To:

Sq Ft1,290DeedBook 5478, Page 901

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5055, Page 395

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5023, Page 428

Property Built

Built

Year Built: 1926