Skip to content

48 Lawrence StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1902

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2025

Property Information

Block92
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,656
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,400
18%
Improvement Value:$298,100
82%
Total Assessment$362,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,296+3.8%
2024$11,847+4.0%
2023$11,393+1.6%
2022$11,219+23.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 5581, Page 392

Property Sale

Sale
$77,000

To:

DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1902