Skip to content

25-27 Dodd StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1923
Commercial

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Oct 30, 2023

Property Information

Block92
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class10
Description4 ST + 4 APTS
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,800
13%
Improvement Value:$457,000
87%
Total Assessment$522,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,733+3.8%
2024$17,085+4.0%
2023$16,432+1.6%
2022$16,181-11.9%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000

To:

DeedBook 20240, Page 3557

Property Built

Built

Year Built: 1923