Skip to content

876 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1922

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Mar 30, 2012

Property Information

Block931
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,794
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,700
33%
Improvement Value:$267,200
67%
Total Assessment$397,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,497+3.8%
2024$13,003+4.0%
2023$12,506+1.6%
2022$12,315+9.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,794DeedBook 12362, Page 2457

Property Sale

Sale
$356,000
DeedBook 12031, Page 2621

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5654, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1922