Skip to content

27 Hawthorne AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2024

Property Information

Block933
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,623
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,800
40%
Improvement Value:$258,000
60%
Total Assessment$431,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,647+3.8%
2024$14,111+4.0%
2023$13,571+1.6%
2022$13,364-2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1925