Skip to content

33 Johnson AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2024

Property Information

Block973
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,596
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,700
39%
Improvement Value:$250,800
61%
Total Assessment$408,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,606+3.9%
2024$13,100+4.1%
2023$12,589+1.6%
2022$12,393+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926