Skip to content

39 Yantecaw AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 15, 2025

Property Information

Block933
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,586
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,800
38%
Improvement Value:$280,200
62%
Total Assessment$454,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,400+9.8%
2024$14,020+4.0%
2023$13,483+1.6%
2022$13,278-0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft1,586DeedBook 20190, Page 43996

Property Sale

Sale
$291,000

From:

To:

Sq Ft1,620DeedBook 12554, Page 1421Recorded5/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 1924