Skip to content

986-992 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1924
Commercial

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jan 19, 2007

Property Information

Block933
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
DescriptionOFFICE + APT
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage2,089
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$197,800
44%
Improvement Value:$250,900
56%
Total Assessment$448,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,220+3.8%
2024$14,664+4.0%
2023$14,103+1.6%
2022$13,887-8.8%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft2,089DeedBook 12022, Page 9304

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6001, Page 670

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1924