Skip to content

510 Watchung AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1971

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 17, 2012

Property Information

Block933
Lot78
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,862
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,000
32%
Improvement Value:$301,300
68%
Total Assessment$446,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,139+3.8%
2024$14,585+4.0%
2023$14,027+1.6%
2022$13,813-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,862DeedBook 12392, Page 4565

Property Built

Built

Year Built: 1971