Skip to content

47 Eaton PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1969

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jul 3, 2014

Property Information

Block933
Lot85
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,396
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
42%
Improvement Value:$263,400
58%
Total Assessment$453,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,379+3.8%
2024$14,817+4.0%
2023$14,250+1.6%
2022$14,033-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,396DeedBook 12504, Page 6923

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 5659, Page 870

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5557, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1969