Skip to content

19 Donna DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Mar 4, 2015

Property Information

Block934
Lot110
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage994
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,900
53%
Improvement Value:$154,200
47%
Total Assessment$328,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,129+3.8%
2024$10,722+4.0%
2023$10,312+9.9%
2022$9,381+14.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 12543, Page 4639

Property Built

Built

Year Built: 1954