Skip to content

8 Eaton PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1952

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Dec 20, 2022

Property Information

Block934
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,237
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,900
46%
Improvement Value:$193,800
54%
Total Assessment$356,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,099+3.8%
2024$11,657+4.0%
2023$11,211+1.6%
2022$11,040-4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,237DeedBook 20230, Page 2335

Property Built

Built

Year Built: 1952