Skip to content

1018 Broad St.Bloomfield, NJ 07003

Built 1990
Commercial

Last Sale Price
$930,000
Last Sale Date
Sep 29, 2014

Property Information

Block934
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICE BLDG
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage---
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,200
20%
Improvement Value:$846,400
80%
Total Assessment$1,051,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,670+3.8%
2024$34,366+4.0%
2023$33,052+1.6%
2022$32,547-22.1%
Property History

Property Sale

Sale
$930,000

To:

DeedBook 12519, Page 4440

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$247,500
DeedBook 5086, Page 877

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4939, Page 682