Skip to content

1056-1066 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1927
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2021

Property Information

Block935
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description6 STORES
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,400
39%
Improvement Value:$658,300
61%
Total Assessment$1,070,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,318+3.8%
2024$34,990+4.0%
2023$33,652+1.6%
2022$33,138+4.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1927