Skip to content

11 Mac Leod LaneBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$382,500
Last Sale Date
Oct 12, 2004

Property Information

Block1087
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,234
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,500
41%
Improvement Value:$223,400
59%
Total Assessment$380,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,920+3.8%
2024$12,448+4.0%
2023$11,972+1.6%
2022$11,789-8.8%
Property History

Property Sale

Sale
$382,500

To:

Sq Ft1,234DeedBook 6118, Page 737

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook 4991, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1954