Skip to content

212-214 Glenwood AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1937
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2012

Property Information

Block218
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class10
DescriptionSERVICE STATION
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$454,800
91%
Improvement Value:$44,900
9%
Total Assessment$499,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,934+3.8%
2024$17,275+3.8%
2023$16,640+1.3%
2022$16,420-22.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 12108, Page 962

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1937