Skip to content

43-45 Dodd StBloomfield, NJ 07003

Built 1912
Commercial

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Dec 26, 2019

Property Information

Block94
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class10
Description2STORES+4 APTS
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,000
23%
Improvement Value:$599,300
77%
Total Assessment$774,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,264+3.8%
2024$25,304+4.0%
2023$24,336+1.6%
2022$23,965-19.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$810,000

To:

DeedBook 20200, Page 1874

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5905, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1912