Skip to content

10-24 Molter PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1923
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2020

Property Information

Block98
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class10
Description7 ST + 2 APTS
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$487,900
63%
Improvement Value:$285,300
37%
Total Assessment$773,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,227+3.8%
2024$25,268+4.0%
2023$24,302+1.6%
2022$23,931+17.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

DeedBook 20160, Page 74062Recorded8/26/2016

Property Built

Built

Year Built: 1923