Skip to content

36 Philips StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1939

Last Sale Date
Jun 30, 1976

Property Information

Block961
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,472
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
43%
Improvement Value:$189,700
57%
Total Assessment$334,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,103+3.9%
2024$10,688+4.1%
2023$10,270+1.6%
2022$10,109-6.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1939