Skip to content

33 Aldon TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1939

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Oct 2, 2012

Property Information

Block1062
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,472
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$242,700
53%
Improvement Value:$211,200
47%
Total Assessment$453,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,396+3.8%
2024$14,833+4.0%
2023$14,266+1.6%
2022$14,048-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,472DeedBook 12396, Page 6408

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 12117, Page 6882

Property Sale

Sale
$371,000
DeedBook 6120, Page 793

Property Built

Built

Year Built: 1939