Skip to content

56 Davis AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$344,000
Last Sale Date
Jul 22, 2013

Property Information

Block963
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,715
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,400
39%
Improvement Value:$246,700
61%
Total Assessment$402,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,639+3.8%
2024$13,141+4.0%
2023$12,638+1.6%
2022$12,445+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$344,000

To:

Sq Ft1,680DeedBook 12452, Page 6879

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 12324, Page 7226

Property Sale

Sale
$194,250
DeedBook 12282, Page 5727

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5631, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1927