Skip to content

114 Davis AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$341,000
Last Sale Date
Jun 3, 2016

Property Information

Block964
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,660
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,400
40%
Improvement Value:$249,600
60%
Total Assessment$413,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,009+3.8%
2024$13,497+4.0%
2023$12,981+1.6%
2022$12,782+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$341,000

To:

Sq Ft1,878DeedBook 20160, Page 51812

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5880, Page 24

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5836, Page 382

Property Built

Built

Year Built: 1927