Skip to content

45 Clubb StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1939

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Jul 17, 1997

Property Information

Block963
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,302
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,300
46%
Improvement Value:$190,400
54%
Total Assessment$352,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,964+3.8%
2024$11,526+4.0%
2023$11,085+1.6%
2022$10,916-11.4%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000

To:

Sq Ft1,302DeedBook 5493, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1939