Skip to content

80 Davis AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Sep 10, 2021

Property Information

Block964
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,446
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,500
44%
Improvement Value:$199,300
56%
Total Assessment$355,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,069+3.8%
2024$11,628+4.0%
2023$11,183+1.6%
2022$11,012-0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,446DeedBook 20211, Page 29924

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1928