Skip to content

92 Davis AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$363,000
Last Sale Date
Oct 23, 2008

Property Information

Block964
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,246
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,200
39%
Improvement Value:$239,600
61%
Total Assessment$393,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,358+3.8%
2024$12,869+4.0%
2023$12,377+1.6%
2022$12,188+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$363,000

To:

Sq Ft1,246DeedBook 12164, Page 3061

Property Built

Built

Year Built: 1927