Skip to content

80 Mohr AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Date
Mar 27, 2009

Property Information

Block966
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class---
DescriptionGARAGE
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,400
95%
Improvement Value:$7,400
5%
Total Assessment$162,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,522+3.8%
2024$5,320+4.0%
2023$5,117+1.6%
2022$5,039-12.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1927