Skip to content

98 Mohr AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$52,000
Last Sale Date
Mar 18, 1983

Property Information

Block966
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,491
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,400
42%
Improvement Value:$214,700
58%
Total Assessment$370,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,554+3.8%
2024$12,095+4.0%
2023$11,632+1.6%
2022$11,455+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$52,000

To:

Sq Ft1,491DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1927