Skip to content

80 Johnson AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1977

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Oct 1, 2021

Property Information

Block969
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,008
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,400
44%
Improvement Value:$197,800
56%
Total Assessment$353,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,981+3.8%
2024$11,543+4.0%
2023$11,101+1.6%
2022$10,932+9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,008DeedBook 20211, Page 24992

Property Sale

Sale
$262,500

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 20170, Page 81115Recorded9/13/2017

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5138, Page 295

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1977