Skip to content

86 Johnson AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block969
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,430
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,400
39%
Improvement Value:$241,400
61%
Total Assessment$396,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,459+3.8%
2024$12,967+19.7%
2023$10,837+1.6%
2022$10,672-2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft1,430DeedBook 20220, Page 39831

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,430DeedBook 20210, Page 90405Recorded7/23/2021

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 4998, Page 974

Property Built

Built

Year Built: 1927