Skip to content

84 Johnson AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Jan 22, 2020

Property Information

Block969
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,583
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,400
43%
Improvement Value:$205,900
57%
Total Assessment$361,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,255+3.8%
2024$11,807+4.0%
2023$11,356+1.6%
2022$11,182+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$379,000

To:

Sq Ft1,583DeedBook 20200, Page 9969

Property Sale

Sale
$292,000
DeedBook 12192, Page 5970

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5232, Page 738

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 4917, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 1926