Skip to content

36 Mac Arthur AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1902

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Nov 22, 2024

Property Information

Block96
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,225
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,300
36%
Improvement Value:$186,600
64%
Total Assessment$292,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,685+3.9%
2024$9,322+4.1%
2023$8,956+1.6%
2022$8,815+8.8%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft1,225DeedBook 20250, Page 368

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5192, Page 421

Property Built

Built

Year Built: 1902