Skip to content

42 Mac Arthur AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1913

Last Sale Price
$297,000
Last Sale Date
Aug 23, 2018

Property Information

Block96
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,352
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,300
31%
Improvement Value:$212,000
69%
Total Assessment$307,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,424+3.8%
2024$10,043+4.0%
2023$9,658+1.6%
2022$9,511+11.4%
Property History

Property Sale

Sale
$297,000

To:

Sq Ft1,598DeedBook 20180, Page 75317

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 20170, Page 59255Recorded7/10/2017

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 6121, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1913