Skip to content

947 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
May 3, 2021

Property Information

Block970
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,918
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,300
39%
Improvement Value:$250,800
61%
Total Assessment$414,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,046+3.8%
2024$13,533+4.0%
2023$13,015+8.8%
2022$11,965+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft1,918DeedBook 20210, Page 68335

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1928