Skip to content

443 Essex AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1938

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Feb 25, 2005

Property Information

Block841
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,970
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$224,600
45%
Improvement Value:$274,100
55%
Total Assessment$498,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,916+3.8%
2024$16,298+4.0%
2023$15,674+1.6%
2022$15,435-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$439,000

To:

Sq Ft1,970DeedBook 6163, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1938