Skip to content

495 Essex AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1934

Last Sale Price
$489,000
Last Sale Date
Apr 29, 2005

Property Information

Block841
Lot70
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,916
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$214,800
41%
Improvement Value:$309,300
59%
Total Assessment$524,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,777+3.8%
2024$17,128+4.0%
2023$16,472+1.6%
2022$16,221+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$489,000

To:

Sq Ft1,916DeedBook 6182, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1934