Skip to content

37 Johnson AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$592,000
Last Sale Date
Jun 23, 2025

Property Information

Block973
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,669
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$158,800
41%
Improvement Value:$230,100
59%
Total Assessment$388,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,191+3.8%
2024$12,709+4.0%
2023$12,223+1.6%
2022$12,036+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$592,000

To:

Sq Ft1,669DeedBook 20250, Page 39715

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4954, Page 359

Property Built

Built

Year Built: 1926