Skip to content

15 Clair StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$168,500
Last Sale Date
May 24, 1991

Property Information

Block975
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,721
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,600
39%
Improvement Value:$261,300
61%
Total Assessment$425,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,447+3.8%
2024$13,918+4.0%
2023$13,386+1.6%
2022$13,182-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$168,500

To:

Sq Ft1,721DeedBook 5169, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 1953