Skip to content

26 Albert TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$163,500
Last Sale Date
Jun 12, 1995

Property Information

Block975
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,150
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,300
35%
Improvement Value:$301,300
65%
Total Assessment$463,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,725+3.8%
2024$15,150+4.0%
2023$14,571+1.6%
2022$14,348+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$163,500

To:

Sq Ft2,150DeedBook 5386, Page 588

Property Built

Built

Year Built: 1953