Skip to content

17 Clair StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$437,500
Last Sale Date
Dec 14, 2007

Property Information

Block975
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,583
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,700
42%
Improvement Value:$232,800
58%
Total Assessment$398,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,517+3.8%
2024$13,023+7.9%
2023$12,069+1.6%
2022$11,885-6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$437,500

To:

Sq Ft1,583DeedBook 12108, Page 7820

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 5039, Page 893

Property Built

Built

Year Built: 1953