Skip to content

15 Scott RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1955

Last Sale Date
Jan 25, 2008

Property Information

Block991
Lot110
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,900
48%
Improvement Value:$167,100
52%
Total Assessment$319,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,820+3.8%
2024$10,425+4.0%
2023$10,026+1.6%
2022$9,873-0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955