Skip to content

414 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1988

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Jun 24, 2025

Property Information

Block991
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage2,230
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,100
36%
Improvement Value:$234,600
64%
Total Assessment$367,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,472+3.8%
2024$12,016+4.0%
2023$11,557+1.6%
2022$11,380-5.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$620,000

To:

Sq Ft2,230DeedBook 20250, Page 40609

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,720DeedBook 20200, Page 10372Recorded1/28/2020

Property Sale

Sale
$347,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 20160, Page 65197Recorded8/2/2016

Property Sale

Sale
$186,800
DeedBook 5021, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1988