Skip to content

410 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 24, 2025

Property Information

Block991
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,101
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,300
56%
Improvement Value:$112,000
44%
Total Assessment$254,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,626+3.8%
2024$8,311+4.0%
2023$7,993+1.6%
2022$7,871-13.7%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,101DeedBook 20250, Page 62077

Property Sale

Sale
$45,000

To:

Sq Ft1,101DeedBook 6380, Page 375

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5212, Page 330

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1926