Skip to content

38 Beverly RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1955

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Nov 16, 2005

Property Information

Block991
Lot155
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,777
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,700
38%
Improvement Value:$259,100
62%
Total Assessment$419,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,240+3.8%
2024$13,719+4.0%
2023$13,194+1.6%
2022$12,993-2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft1,777DeedBook 6263, Page 593

Property Built

Built

Year Built: 1955