Skip to content

128 Bessida StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 19, 2000

Property Information

Block991
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,056
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,700
54%
Improvement Value:$124,000
46%
Total Assessment$266,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,046+3.8%
2024$8,716+4.0%
2023$8,382+1.6%
2022$8,254-7.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928