Skip to content

130 Bessida StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Date
Aug 11, 1993

Property Information

Block991
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,551
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,700
36%
Improvement Value:$259,200
64%
Total Assessment$401,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,632+3.8%
2024$13,134+4.0%
2023$12,632+1.6%
2022$12,439+14.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928