Skip to content

430 Broughton AveBloomfield, NJ 07003

Built 1928
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2017

Property Information

Block991
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionSTORE+2APTS
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,700
25%
Improvement Value:$419,000
75%
Total Assessment$556,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,883+3.8%
2024$18,193+4.0%
2023$17,497+1.6%
2022$17,230-5.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

DeedBook 20171, Page 2651Recorded11/27/2017

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

DeedBook 20171, Page 2644Recorded11/27/2017

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1928