Skip to content

520 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1946

Last Sale Date
Oct 6, 2021

Property Information

Block991
Lot75
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,518
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,600
43%
Improvement Value:$185,900
57%
Total Assessment$328,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,893+3.9%
2024$10,485+1.6%
2023$10,325+1.6%
2022$10,167+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1946