Skip to content

564 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1961

Last Sale Date
Mar 3, 2061

Property Information

Block991
Lot89
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage1,944
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,600
36%
Improvement Value:$232,800
64%
Total Assessment$366,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,428+3.8%
2024$11,974+4.0%
2023$11,516+1.6%
2022$11,340-4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$349,000

To:

Sq Ft1,944DeedBook 12255, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1961