Skip to content

38 Clair StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
May 21, 1999

Property Information

Block992
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,578
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,300
43%
Improvement Value:$213,600
57%
Total Assessment$375,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,751+3.8%
2024$12,284+4.0%
2023$11,815+1.6%
2022$11,634-4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,578DeedBook 5617, Page 600

Property Built

Built

Year Built: 1953